Bodové LED halogeny navozují intimní atmosféru

Bodová svítidla jsou oblíbený způsob moderního řešení umělého světla v obytných místnostech. Lze je zabudovat i do stropních či bočních podhledů a vytvořit zajímavé bytové řešení v jakémkoli prostředí a v různých stylech a variantách nábytku.

jídelní kout

Pravidla instalace pro bodové reflektory

Intimní prostředí – tento typ osvětlovací techniky vychází z konstrukce samotného reflektoru, který má převážně tvar komolého kuželu. Ten odráží světelné paprsky pouze pod omezeným úhlem, zpravidla 45 stupňů, na rozdíl od kompaktních či lineárních zářivek nebo žárovek. „Bodovky“ se tedy nehodí pro centrální svítidla, ale pouze tam, kde je vhodné zvýraznit v popředí některé části místnosti, např. jídelní kout, kuchyňskou linku, sprchový kout, posezení v obývacím pokoji, vitrínu s knihami nebo sběratelskými exponáty atp. Tím vzniká pocit intimity a bezpečí v uzavřeném prostoru.

Pevná nebo výklopná – nejste vázáni jen na pevný světlomet, můžete využít i předností výklopného svítidla a měnit atmosféru v místnosti podle potřeby.

Vhodný kryt – jsou to zdroje, které se hodí i pro vnější aplikace např. na terase, pod pergolou, anebo jako dekorativní svítidla. Cokoli je umístěno v exteriéru, musí být opatřeno krytem s vysokým stupněm IP, většinou 65.

kuchyňská linka

Náhrada za stávající halogenové žárovky – dříve se bodová svítidla vyráběla na bázi halogenových vláknových žárovek, které lze dnes nahradit výhodnějšími LED halogeny. Problematické bylo především jejich přehřívání a velmi vysoká spotřeba energie. Pro srovnání – v centrálním svítidle typu lustru se šesti rameny se dříve používaly vláknové žárovky cca 60 W, což bylo v součtu 360 W. Pro efektivní bodové osvětlení v téže místnosti bylo nutné nasadit až osm „bodovek“ o příkonu 65 W, tedy celkem 520 W. V současné době tyto zdroje nahradí LED reflektory o příkonu pouhých 5 W, tedy celkem 40 W.