Pískové filtrace v bazénech aneb křemičitý písek nebo zeolit

Pískové filtrace se opírají zejména o dvě podstatné věci – výkon filtračního čerpadla a parametry filtračního písku. Obojí spolu navzájem koresponduje v úzkém vztahu, a sice pokud je písek příliš jemnozrnný (konkrétně ve frakci obvykle menší, než 0,4 až 0,6 mm, což bývá pravidlem u většiny bazénů), čerpadlo se může dusit a sníží se tím výkon celé soustavy. U větších frakcí, než 1,2 mm se zas voda nepřefiltruje důkladně. Na druhou stranu i velmi pečlivý výběr pískové filtrace a celého okruhu s čerpadlem nikdy nedocílí toho, že se alespoň část nečistot neusadí na dně bazénu, proto bývá součástí bazénového příslušenství i vysavač bazénového dna.

venkovní bazén

Do pískových filtrací se vkládá křemičitý písek, jeho jednotlivá zrnka musí mít ostré hrany, aby se na nich mohly nečistoty zachytit. Průběžným proplachováním filtrační nádoby vodou dochází k omílání zrníček písku podobně, jak to vidíme v přírodě, takže po určité době se zrnka zaoblí a musí se vyměnit. Výměna filtračního písku se provádí přibližně jednou za dva až tři roky, podle toho, jak moc se bazén používá, resp. jak často je filtrace v provozu. Použitý filtrační písek lze pak využít např. pro dětské pískoviště, pro barefoot chodníčky nebo jako posypový materiál v zimě na chodník.

voda v bazénu

Křemičitý písek je osvědčené filtrační médium již mnoho let, ovšem máme zde ještě jednu možnost, jak filtrování vody v bazénu provádět, a sice pomocí tzv. zeolitu. To je minerál, vulkanického původu, který se vyznačuje dvěma zvláštnostmi. Tou první je schopnost vychytávat z vody (nebo ze vzduchu) některé toxické patogeny, např. čpavek. Zeolit https://eshop.techneco.eu/Zeolit do sebe čpavek natáhne a do vody naopak uvolní ionty některý prvků, které jsou ve vodě potřebné, tomuto procesu se říká „iontová výměna“. A za druhé – zeolit má uvnitř síť velmi drobných dutinek, v nichž se nečistoty také mohou zachytit, takže se tím jeho filtrační schopnost ještě zvyšuje.

Proudly powered by WordPress | Theme: Outfit Blog by Crimson Themes.