Index tělesné hmotnosti vám mnohé napoví. Jak moc se podle něj řídit?

Index tělesné hmotnosti se také zkráceně označuje BMI. Co vám tohle číslo napoví a jak moc byste se podle něj měli v praxi řídit? Budete se divit.

Index tělesné hmotnosti vám mnohé napoví. Jak moc se podle něj řídit?

Index tělesné hmotnosti jinak zkráceně také BMI index je ukazatelem váhy a udává, zda je váha člověka v normálu nebo zda má daný jedinec podváhu, nadváhu či je obézní. Jde o statistikami se řídící údaj, který nemůže být nikdy zcela úplně přesný neboť nestačí znát jen konkrétní číslo, při výpočtech se zohledňuje mnohé, například výška a věk člověka ale i lidé různých ras mohou mít jinou stavbu těla. Nelze díky němu také určit poměr tuků a svalů v těle a tím pádem může být číslo lehce zavádějící a ne vždy úplně přesné. I přesto jde ale o hojně využívaný údaj zejména lékaři a i vy sami byste ho měli určitě znát.

pexels-photo-3927387

Jak se číslo získává?

Číslo lze jednoduše spočítat, využít k tomu můžete internetové kalkulačky anebo využít jednoduchou rovnici. Pokud vydělíte svou hmotnost druhou mocninou své výšky, dostanete výsledek. Číslo vám ale určitě může vypočítat i váš lékař nebo výživový poradce. I když jde pouze o orientační číslo, je určitě vhodné jej znát. Může se stát pro vás samotné jakýmsi indikátorem hmotnosti, možná je právě díky tomu rozhodnete pro změnu. Mnohým lidem totiž BMI bmikalkulačka velmi pomoci a donutit je rozhodnout se konečně pro důležitou životní změnu.

pexels-photo-3843264

Pro koho je důležité?

Index BMI slouží ale opravdu jen jako orientační číslo, jestliže se přijde díky němu na nějaké problémy s váhou člověka, je lepší si zařídit ještě další vyšetření a nechat si vypracovat podrobnější údaje. Jen tak může být nastavena vhodná dieta pro lidi s nadváhou nebo obezitou. Pro osoby s normální váhou nebo pouze lehkou nadváhou to ale úplně nutné není. Pokud se sami rozhodnete pro změnu, postačí úprava jídelníčku, pitný režim a samozřejmě dostatek pohybu. Před vážnějšími problémy byste však zavírat oči určitě neměli.

Cítíte se ve svém těle dobře nebo naopak víte, že je čas na změnu? Dlouhodobá nadváha škodí vašemu zdraví, nepodceňujte ji.

Proudly powered by WordPress | Theme: Outfit Blog by Crimson Themes.