Nesekejte každou trávu

Když se řekne tráva, myslíme tím většinou směs travin, které rostou všude kolem nás. Tráva, kterou známe jako anglický trávník, tu si pěstují jen někteří kolem svých rodinných domků nebo na golfovém hřišti. Ve městě je to většinou ona směs různých travin. Trávu mnozí považují za plevel, ale ona je tráva velice prospěšná rostlina. Málokdo ví, jaký má tráva pozitivní vliv v parném létě, pokud je necháme volně růst na sídlištích mezi paneláky. Tráva totiž dokáže pohlcovat teplo, a zatímco půda s neposekanou trávou bude udržovat teplotu kolem 20°C, tak holá půda a nebo beton se dokáží vyhřát na 40°C i víc. Mnohým se posekaná tráva líbí víc, ale neuvědomují si, že nízko posekaná tráva, na kterou bude pražit slunce několik dní za sebou bez deště, tak se spálí a neporoste. Zůstane doslova spáleniště, které se bude dlouho vzpamatovávat, mnohdy třeba až další rok.

tráva

Další velkou chybou, kterou člověk dělá, je sekání travin a luk a okamžité balení posekané trávy do igelitových obalů. Neuvědomuje si, že takto posbírá i několik generací hmyzu, motýlů, broučků a pokud tohle zopakuje několikrát do roka, louka přestane bzučet. Přestane být tou krásnou kvetoucí oázou a promění se v mrtvou zónu. Protože v přírodě vše záleží na potravním řetězci, úbytek hmyzu se projeví i na úbytku ptactva atd.Kvetoucí traviny jsou nepříjemností hlavně pro alergiky, ale ve městech nejsou travní porosty zase tak rozsáhlé, aby se jim alergici nemohli vyhýbat.

louka

Mnohá města vysazují luční květiny na své plochy, aby zpříjemnili občanům nudou šeď sídlišť, ale i křižovatek nebo středy kruhových objezdů. Buďme rádi za tato kvetoucí místa, která pohlcují prach z cest. Sekání trávy je jistě důležité a nechceme, aby se naše města změnily v džungli, ale sekejme trávu s rozmyslem, na rozumnou délku a nechejme občas ostrůvky i s neposekanou trávou.

Proudly powered by WordPress | Theme: Outfit Blog by Crimson Themes.