Účinky třezalky na náš organismus


Třezalka je rostlinka, která vyniká svými žlutými květy. Je již dlouhá léta využívaná v tradiční medicíně, například ve starověkém Řecku již byla hojně využívaná. Používala se zejména na psychické problémy, nemoci ledvin, plic a také při hojení ran. V dnešní době se třezalka konzumuje především jako účinná látka při stavech deprese a také dalších psychických, či zdravotních obtížích. Třezalka se po sběru nejčastěji sušší a poté se konzumuje ve formě třezalkového čaje. K dostání jsou ale také olejíčky z třezalky, různé nálevy a podobně. Koupíte také třezalku ve formě potravinového doplňku, který je běžně k dostání v lékárně.

třezalka

Třezalka se ovšem nedoporučuje užívat dlouhodobě. Obecná doporučená dobu užívání je nejdéle 12 týdnů. V porovnání s placebem, který se během výzkumů zkoušel uplatnit při léčbě depresí, vychází třezalka z výsledků o hodně lépe. Pozor, pokud třezalku užíváte, může negativně ovlivňovat některé léky, které užíváte a rušit jejich účinek. Patří do nich zejména antidepresiva. Je tedy hloupost brát k antidepresivům ještě třezalku a doufat, že dosáhnete většího účinku. Může to skončit právě naopak, protože třezalka vyruší účinky antidepresiv. Rovněž se nesmí brát zároveň s orální antikoncepcí, warfarinem, antibiotiky, některými léky na srdce nebo léky na léčbu HIV.

třezalka tečkovaná

Kromě toho, že třezalka úspěšně bojuje proti depresím, je účinná také při úzkostných stavech, pomáhá snižovat stres a učí naše tělo lépe reagovat na stresovou zátěž. Ženy, které si právě prochází menopauzou, by také měla užívat třezalku. Ta totiž pomáhá ženskému tělu lépe se vyrovnat se změnami, které v jejich těle probíhají. Pomáhá například redukovat návaly horka, nadměrné pocení a má i pozitivní vliv na hladiny hormonů v ženském těle.

Kromě těchto věcí má i blahodárný vliv na naše ledviny a dýchací systém.

Proudly powered by WordPress | Theme: Outfit Blog by Crimson Themes.